Jajowody są parzystymi przewodami, które łączą jamę otrzewnową i jajniki z jamą macicy. Stanowią drogi transportu dla komórek rozrodczych. Do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi zazwyczaj w bańce jajowodu, a rozwijający się zarodek przemieszcza się przez jajowód do jamy macicy gdzie dochodzi do implantacji. Zarówno komórka jajowa jak i zarodek nie mają zdolności ruchu. Błona śluzowa wyściełająca jajowód pokryta jest rzęskami, które dzięki swoim ruchom oraz akcji skurczowej warstwy mięśni budujących jajowód, umożliwiają prawidłowy transport zarodka.
Jajowód zbudowany jest z czterech części:
- lejek jajowodu – zewnętrzna część jajowodu zakończona strzępkami, których funkcją jest wyłapywanie komórek jajowych uwolnionych przez jajnik,
- bańka jajowodu – odcinek środkowy, w którym najczęściej dochodzi do zapłodnienia,
- cieśń jajowodu – najwęższa część jajowodu, która łączy się ze ścianą macicy ujściem macicznym,
- część maciczna (śródścienna).
Badanie drożności jajowodów to nic innego jak sprawdzenie czy w świetle jajowodów znajduje się jakaś przeszkoda.
Niedrożność może dotyczyć każdej jego części.
PRZYCZYNY NIEDROŻNOŚCI JAJOWODÓW:
- wady wrodzone (agenezja jajowodów, wrodzona niedrożność),
- stany zapalne narządów miednicy mniejszej (zakażenia Chlamydia trachomatis, Mycoplasma, Ureaplasma),
- endometrioza,
- zrosty pooperacyjne.
Istnieje wiele metod, którymi można sprawdzić drożność jajowodów: histerosalpingografia (HSG), laparoskopia, histeroskopia, salpingoskopia – należą one do zabiegów anestezjologicznych – wymagają znieczulenia ogólnego.
W naszym ośrodku wykorzystujemy metodę, która jest najmniej inwazyjna i przebiega bez znieczulenia pacjentki, opartą na badaniu ultrasonograficznym, któremu towarzyszy wcześniejsze podanie środka kontrastowego czyli histerosalpingokontrastosonografia (HyCoSy HysterosalpingoContrast Sonography). Nasi specjaliści stosują odmianę tej metody czyli 2D/3D histerosalpingo-foamsonografię (HyFoSy HysterosalpingoFoam Sonography) przy użyciu zestawu ExEm® Foam Kit FK05, w której środkiem kontrastowym jest specjalna piana. Piana, która tworzy się przez rozcieńczenie żelu ExEm®Gel wodą oczyszczoną ExEm® Water, powoduje szybkie i proste rozszerzanie ścian jajowodów, pozwalając na uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazów w USG.
Metoda odznacza się bardzo wysoką dodatnią wartością predykcyjną co znamionuje wysoką precyzję testu. Ponadto składniki piany są nietoksyczne i bardzo dobrze tolerowane.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?
- Przed zabiegiem pacjentka powinna mieć wykonaną:
- cytologię,
- stopień czystości pochwy
- posiew z szyjki macicy na obecność Chlamydii trachomatis metodą PCR.
- Ocenę drożności jajowodów wykonuje się po miesiączce, ale przed owulacją, czyli między 6, a 12 dniem cyklu.
- Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.
- Nie należy współżyć w cyklu przed oceną drożności jajowodów.
- Przed wykonaniem badania wymagana jest konsultacja z lekarzem z naszego ośrodka w celu wyjaśnienia wszystkich aspektów zabiegu.
OPIS ZABIEGU:
Pacjentce ułożonej na fotelu ginekologicznym, zakładamy wziernik, a następnie umieszczamy w szyjce i jamie macicy specjalny cewnik, przez który podajemy płyn (ExEm® Foam).
Założenie wziernika. |
Wprowadzenie cewnika. |
Wprowadzenie cewnika. |
Wprowadzenie głowicy USG. |
Wprowadzenie płynu przez cewnik. |
Płyn powoduje szybkie rozszerzenie ścian jajowodów, a przy pomocy głowicy dopochwowej widoczny jest jego wypływ na monitorze USG.
W USG widoczne drożne oba jajowody. |
W USG widoczny drożny lewy jajowód. |
W USG widoczne drożne oba jajowody. |