• Strona główna

Szanowni Pacjenci

W związku z pandemią koronawirusa SARS CoV-2, jak również w trosce o Państwa poczucie bezpieczeństwa, nasz ośrodek podjął wymagane środki ostrożności. 

Celem ustalenia możliwości wizyty w poradni ginekologicznej obowiązuje konieczność kontaktu telefonicznego. Każdy pacjent będzie miał możliwość teleporady. Nasze telefony oraz adresy e-mail pozostają do Państwa dyspozycji. Lekarz udzielający teleporady na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i oceny stanu zdrowia pacjenta ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego. Tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne pacjent powinien zostać umówiony na konkretną godzinę do lekarza. Podczas rozmowy telefonicznej rejestracja przeprowadzi ankietę wstępnej kwalifikacji zadając kilka dodatkowych pytań odnośnie Państwa obecnego stanu zdrowia – prosimy więc o zrozumienie (ankieta PARENSankieta GMW).

Z uwagi na bezpieczeństwo proszę pojawiać się na zaplanowane wizyty bez osób towarzyszących (w szczególności osób starszych czy dzieci). Chcemy zadbać aby w poczekalni nie oczekiwały na wizytę więcej jak 2 osoby.

Pacjent z objawami infekcji lub podejrzany o zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 powinien TELEFONICZNIE przełożyć wizytę na inny termin. NIE ZAWSZE OBJAWY W POWIĄZANIU Z KONTAKTEM W OKRESIE OSTATNICH 14 DNI ŚWIADCZĄ O ZAKAŻENIU KORONAWIRUSEM SARS-CoV-2 ale każdy pacjent manifestujący objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka > 38,0°C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.

KORONAWIRUS - informacja

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi. Wiadomo, że u ludzi koronawirus powoduje infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po cięższe choroby, takie jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Ostatnio odkryty koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje zakaźną chorobę o nazwie COVID-19. Ten nowy wirus i choroba były nieznane przed wybuchem epidemii w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

 

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED KORONAWIRUSEM?

PRZEDE WSZYSTKIM JEŚLI MOŻESZ - ZOSTAŃ W DOMU!!!

 

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, które stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

 

Podejrzenie zakażenia SARS-Cov-2 jest powiązane:

  • z podróżowaniem po obszarach, w których zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2
  • bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował i ma objawy ze strony układu oddechowego.

 

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i w ostatnim czasie nie podróżowałeś lub nie miałeś kontaktu z chora osobą, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.

Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

 

WARTO ZOBACZYĆ

 

 

 

 

Źródło oraz przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://www.gov.pl/web/koronawirus

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

https://wsseopole.pis.gov.pl/?news=298

https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic

http://www.euro.who.int/en/home

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

https://www.pip.gov.pl/pl/wiadomosci/108072,wyjasnienia-pip-w-zwiazku-z-koronawirusem.html